Piotr Chojna

Akademia Tourette'a zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Grabowską

11 września 20210 komentarzy
Akademia Tourette'a zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Grabowską
Po wakacyjnej przerwie wracamy z rozmowami na żywo na naszym facebooku. 24 września o godzinie 18:00 naszym gościem będzie Ola Grabowska, która ma zespół Tourette’a i dzięki swojemu pozytywnemu nastawieniu i zaakceptowaniu objawów choroby, radzi sobie z nią świetnie! Z Olą porozmawiamy m.in. o życiu z tikami, realizowaniu swoich pasji oraz samorzecznictwie. Zapraszamy!
Rozmowę będzie można obejrzeć na żywo na facebooku Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette\'a pod adresem www.facebook.com/tourettepolska
czytaj więcej

Dyżury telefoniczne we wrześniu

3 września 20210 komentarzy
Dyżury telefoniczne we wrześniuPrezentujemy terminy dyżurów telefonicznych we wrześniu. Zapraszamy do kontaktu! czytaj więcej

Dyżury telefoniczne we wrześniu

3 września 20210 komentarzy
Dyżury telefoniczne we wrześniuPrezentujemy terminy dyżurów telefonicznych we wrześniu. Zapraszamy do kontaktu!czytaj więcej

Dyżury telefoniczne we wrześniu

3 września 20210 komentarzy
Dyżury telefoniczne we wrześniuPrezentujemy terminy dyżurów telefonicznych we wrześniu. Zapraszamy do kontaktu! czytaj więcej

Szkolenie dla dorosłych osób chorych na Zespół Tourette'a.

7 marca 20200 komentarzy
Szkolenie dla dorosłych osób chorych na Zespół Tourette'a.
AKTUALIZACJA:
Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, informujemy, że szkolenie dla dorosłych osób chorych na zespół Tourette'a, które miało odbyć się 28.03 w Warszawie, zostanie przeprowadzone w innym terminie. Nowy termin szkolenia podamy do końca marca.
Zależy nam, aby wszyscy uczestnicy szkolenia czuli się podczas niego bezpiecznie, stąd nasza decyzja o przełożeniu spotkania. Wierzymy, że spotka się ona z Waszym zrozumieniem. Z naszej strony zapewniamy, że szkolenie zostanie przeprowadzone na 100%, tylko w innym terminie. W razie pytań - jesteśmy do dyspozycji.
 
Już 28.03.2020 w Warszawie odbędzie się bezpłatne szkolenie ZESPÓŁ TOURETTE'A I JA, skierowane do dorosłych osób chorych na zespół Tourette'a. Szkolenie odbędzie się w godzinach 10:00-18:00 w Warszawie i zostanie poprowadzone przez wiceprezesa Stowarzyszenia, certyfikowanego trenera, Piotra Chojnę. Ze względu na specyfikę szkolenia, liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona. W przypadku dużego zainteresowania, szkolenie zostanie zorganizowane w dodatkowym terminie.

czytaj więcej

Piknik Rodzinny 2019

24 sierpnia 20190 komentarzy
Piknik Rodzinny 2019Szanowni Państwo!
 
Już 21 września 2019 roku w Warszawie, odbędzie się Piknik Rodzinny Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a. Jest to okazja to integracji społeczności tourettowej w Polsce, nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń. Zapraszamy do udziału w pikniku, po wcześniejszym wypełnieniu formularza zgłoszeniowego pod adresem: https://forms.gle/YMsSqUKdFEGLw6F2A

Informujemy, że w ramach części edukacyjnej, odbędzie się jeden wykład oraz moderowana grupa wsparcia - zmiana podyktowana jest czynnikami niezależnymi od nas.

Do zobaczenia już 21 września w Warszawie!
Zarząd PSST
czytaj więcej

Zaproszenie na Walne Zgromadzenie 21.09.2019

21 sierpnia 20190 komentarzy
Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a, Informujemy, że w dn. 21.09.2019 r. (sobota) o godz. 11.00, w Warszawie, przy ul. Smoluchowskiego 1, w drugim terminie odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną dokonane zmiany w Statucie.czytaj więcej

Dyżur telefoniczny Wolontariusza Stowarzyszenia 26.07.2019

24 lipca 20190 komentarzy
Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
 
Już w najbliższy piątek, tj. 26.07.2019 w godzinach 17:00-18:30, odbędzie się dyżur telefoniczny Wolontariusza Stowarzyszenia. Wolontariusz będzie dostępny pod numerem telefonu 503-650-247.
 
Czekamy na Wasze telefony!
czytaj więcej

Badanie kliniczne nowego leku

28 maja 20190 komentarzy

Poszukujemy dorosłych pacjentów z zespołem Tourette’a do badania klinicznego nowego leku.

Badany lek eksperymentalny nosi nazwę ABX-1431 i jest produkowany przez amerykańską firmę Abide Therapeutics, Inc. W pierwszych badaniach z udziałem ludzi lek ABX-1431 był dobrze tolerowany. Obecnie będzie badany w 10-tygodniowym badaniu u dorosłych z zespołem Tourette’a.

Badanie zajmuje się ustaleniem optymalnej dawki nowego leku. Z tego powodu dawki są stopniowo zwiększane. W celu sprawdzenia, czy efekty działania leku są faktycznie spowodowane przez substancję czynną, druga grupa pacjentów otrzyma lek bez substancji czynnej. Jest on nazywany placebo.

czytaj więcej

Poradnik dla nauczycieli

31 marca 20190 komentarzy
Poradnik dla nauczycieliDrodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
 
przedstawiamy krótki poradnik na temat zespołu Tourette'a, przeznaczony dla nauczycieli. Znajdują się w nim podstawowe informacje o chorobie oraz wskazówki, jak postępować z uczniem chorym.
 
Zachęcamy do przezsłania poradnika do szkoły lub wydrukowania go i wręczenia nauczycielowi.
 
Nauczyciele zawsze mogą też skontaktować się ze Stowarzyszeniem, aby uzyskać odpowiedzi na ich pytania.
czytaj więcej

Dyżur telefoniczny wolontariusza Stowarzyszenia.

23 lutego 20190 komentarzy
Czas na kolejny dyżur telefoniczny wolontariusza stowarzyszenia! Wolontariusz będzie czekał na Wasze telefony w najbliższy wtorek 26.02.2019 w godzinach 16:00-17:30. 
Wolontariusz będzie czekał pod numerem telefonu 503 650 247
 Do usłyszenia! :-)
czytaj więcej

A jaki tik masz ty? - tourettowe opaski na rękę

23 lutego 20190 komentarzy
A jaki tik masz ty? - tourettowe opaski na rękę

Podobają Ci się tourettowe opaski takie jak na zdjęciu! Ty także możesz taką mieć! Co trzeba zrobić? Wystarczy:
1. wysłać do nas email na adres pomoc@tourette.pl,
2. w emailu podaj adres, na jaki chcesz otrzymać przsyłkę,
3. dodaj tez informacje, jaki jest według ciebie najlepszy sposób na poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat Zespołu Tourette'a

Trzy kroki i opaska jest Twoja!

czytaj więcej

Artykuł internetowy o Zespole Tourette'a

17 lutego 20190 komentarzy
Artykuł internetowy o Zespole Tourette'aZespół Tourette’a to wciąż mało znana choroba. Jednym ze sposobów oswajania społeczeństwa z tym schorzeniem, są artykuły w prasie oraz internecie, które poruszają ten problem. Jeden z portali internetowych pracuje właśnie nad takim artykułem.
Chorujesz na ZT? Na ZT choruje ktoś z Twoich bliskich? A może masz kontakt z tą chorobą w życiu zawodowym? Autor artykułu, Norbert Skórzewski chętnie z Tobą porozmawia. E-mail do Norberta: norbertskorzewski@o2.pl
Istnieje możliwość wzięcia udziału w reportażu anonimowo.czytaj więcej

Badanie naukowe ARTISTS 2

10 lutego 20190 komentarzy
Badanie naukowe ARTISTS 2

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,

Jako, że wspieracie Państwo dzieci i młodzież z zespołem Tourette’a, pragniemy poinformować Was o badaniu naukowym ARTISTS 2, do którego prowadzony jest nabór.

Lekarze chcą zbadać skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję leku TEV-50717 u dzieci i młodzieży z zespołem Tourette’a. TEV-50717 to nowa postać tetrabenazyny, która wykazała zdolność do zmniejszenia częstotliwości dawkowania, co może poprawić ogólną tolerancję w porównaniu do tetrabenazyny.

Pacjenci zakwalifikowani do badania zostaną podzieleni losowo w stosunku 1:1:1 na grupy otrzymujące niską dawkę leku TEV-50717, wysoką dawkę leku TEV-50717 albo placebo. Cały okres leczenia obejmuje 8 tygodni, w tym 4-tygodniowy okres zwiększania dawki i 4-tygodniowy okres podtrzymywania. Pacjent będzie brał udział w badaniu łącznie przez maksymalnie 14 tygodni, podczas których odbędzie około 6 wizyt w ośrodku prowadzącym badanie i 5 rozmów telefonicznych z personelem badawczym.

Aby wstępnie zakwalifikować się do wspomnianego badanie, pacjenci muszą spełnić następujące kryteria:

  • Wiek od 6 do 16 lat włącznie.
  • Masa ciała co najmniej 20 kg na początku badania..
  • Spełnienie kryteriów diagnostycznych zespołu Tourette’a według Diagnostycznej i statystycznej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, wydanie piąte (DSM-5).

Wszystkie wizyty w ramach badania, testy oraz leki zostaną zapewnione bezpłatnie. Ponadto pacjenci mogą otrzymać zwrot kosztów podróży związanych z badaniem.

Jeśli chcą Państwo wziąć udział w badaniu lub uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt email pod adres tourette@tourette.pl

czytaj więcej

Zespół Tourette'a: Czy mogę poprosić osobę chorą, aby przestała tikać?

6 lutego 20190 komentarzy
Zespół Tourette'a: Czy mogę poprosić osobę chorą, aby przestała tikać?

czytaj więcej

Lista leków refundowanych w roku 2019

30 stycznia 20190 komentarzy
Lista leków refundowanych w roku 2019Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
 
Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2019 r. W spisie leków uwzględniowo środki, stosowane w leczeniu Zespołu Tourette'a. Lista leków znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-27-grudnia-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2019-r
 
Na liście znajdują się między innymi takie leki jak aripiprazol, atomoksetyna, rysperydon, klozapina, sulpiryd, topiramat, zyprasydon które mogą być stosowane w leczeniu Zespołu Tourette'a.

Zachęcamy do zapoznania się z obwieszczeniem.
czytaj więcej

Społeczność Tourettowa w Polsce

25 stycznia 20190 komentarzy
Społeczność Tourettowa w PolsceDrodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,

Jednym z celów Stowarzyszenia jest integracja osób chorych na ZT, ich rodzin, bliskich oraz osób, które są zainteresowane tematyką tej choroby. Chcemy dać Wam jak najwięcej możliwości nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.

Zapraszamy do śledzenia Stowarzyszenia w serwisach Facebook oraz Instagram. Jednocześnie informujemy, że ze względów technicznych, zostało zamknięte forum Stowarzyszenia, które działało na naszej stronie www.tourette.pl  Poinformujemy Was, gdy nowe forum zostanie uruchomione.
czytaj więcej

Spotkanie SKN Neurologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

24 listopada 20180 komentarzy
Spotkanie SKN Neurologii na Uniwersytecie Medycznym w ŁodziW najbliższy czwartek (29.11.2018) o godzinie 17:00 w Auli Łasińskiego w budynku POZ przy ul, Żeromskiego 113 w Łodzi odbędzie się spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Neurologii Uniwersytetu Medycznego. W pierwszej części spotkania udział weźmie wolontariusz PSST - osoba chora na Zespół Tourette'a. Druga część spotkania poświęcona będzie chorobie Devica.
 
czytaj więcej

Zespół Tourette - badanie

2 listopada 20180 komentarzy
Zespół Tourette - badanie
Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą o udział w badaniu jakości życia oraz wsparcia społecznego i jego uwarunkowań u rodziców (opiekunów) dzieci i młodzieży cierpiących na zespół Tourette’a i tiki przewlekłe.
Badanie jest anonimowe, zaś jego wyniki posłużą m.in. opracowaniu koncepcji działań wspierających rodziny dzieci z tikami.
Zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza!
czytaj więcej

Zaproszenie na wykłady oraz Walne Zgromadzenie 2018

24 października 20180 komentarzy
Zaproszenie na wykłady oraz Walne Zgromadzenie 2018Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,

Informujemy, że w dn. 24.11.2018 r. (sobota) o godz. 11.00 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną wybrane władze Stowarzyszenia r. W ramach spotkania zapraszamy także na wykłady na temat zespołu Tourette'a.

Miejsce: Warszawa, ul. Kredytowa 6 lok. 22 (Federacja Mazowia). Wskazówki dotarcia: wejście przez bramę (domofon lok. 22), klatka w której ma siedzibę Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

11.00 I termin
11.15 II termin

11.15 - 12.00 Walne Zgromadzenie. Wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Wolne wnioski.

12.00-12.40 Wykład pani Agnieszki Małek, pt. "Problematyka depresji w przebiegu zespołu Tourette'a".

12.40-13.20 Wykład pani Doroty Jasińskiej, pt. "Funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami tikowymi w szkole".

13.20-14.00 Zakończenie, rozmowy w kuluarach,

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału.

Z poważaniem
Zarząd PSSTczytaj więcej

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


24 - 24 września 2021

Akademia Tourette'a zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Grabowską


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG