Historia tików

Zespół Gillesa de la Tourette'a jest rozpoznawalny od ponad 150 lat. Główne objawy to liczne tiki ruchowe i jeden lub więcej tików głosowych, które pojawiają się napadowo wielokrotnie w ciągu dnia. Ilość, częstotliwość i charakter tików zmienia się w miarę upływu czasu.
Objawy dokładnie opisano w średniowiecznych raportach dotyczących ludzi uznanych za opętanych za diabła. I choć czasem odstąpiono od teorii obarczającej winą za chorobę siły nieczyste, wciąż nie było wiadomo, skąd się bierze. Pierwszy przypadek zespołu Tourette'a u arystokratki - markizy de Dampierre - zanotował Itard we Francji w 1825 roku. Następnie w 1885 francuski neurolog i neuropsychiatra Gilles de la Tourette w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków zespołu, kładąc nacisk na triadę wielorakich tików, przymusu wypowiadania wulgarnych słów i echolalii (przymusu powtarzania tego, co mówią inni).


Pewien psychoanalityk uznał na przykład, że owe tiki to następstwo tłumienia złości, która wydostaje się nagłymi wybuchami. Zachęcał pacjentów, by wyrażali swój gniew w sposób bardziej otwarty. Zwolennicy tej teorii trzymali się dość długo - do roku 1960. Wtedy wynaleziono lek, który łagodzi objawy tej choroby lub nawet całkiem je likwiduje. Dziś wiemy już, że zespół Tourette’a to zaburzenie neurologiczne związane z wydzielaniem dopaminy, w którym nawala podzespół mózgu związany z wytwarzaniem w nas różnych postaci przymusu.

Początkowo sądzono, że zespół Tourette’a występuje bardzo rzadko. Pomiędzy 1825 a 1900 opublikowano tylko 23 artykuły na ten temat w literaturze medycznej, a większość z nich była wyłącznie opisami przypadków. Międzynarodowy rejestr opublikowany w 1973 roku donosił tylko o 485 przypadkach na świecie. Jednakże od tego czasu literatura na temat tego zaburzenia rozrosła się ogromnie, a pokaźna liczba pacjentów ma dokumentację swej choroby.

Oto biografia Gillesa de la Tourette’a w jęz. angielskim

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2017
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Nasza ankieta

Czy dzięki akcji "Z Tourettem po Polsce" (m.in. dzięki działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich bliskich?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2017 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG