Tłumaczenie z języka angielskiego za zgodą Tourette Syndrome Association obecnie Tourette Association of America
Zespół Gillesa de la Tourette'a jest rozpoznawany od ponad 150 lat. Główne objawy to liczne tiki ruchowe i jeden lub więcej tików głosowych, które pojawiają się napadowo wielokrotnie w ciągu dnia. Ilość, częstotliwość i charakter tików mogą się zmieniać
Objawy dokładnie opisano w średniowiecznych raportach dotyczących ludzi uznanych za opętanych. I choć z czasem odstąpiono od teorii obarczającej winą za chorobę siły nieczyste, wciąż nie było wiadomo, skąd się bierze.
Pierwszy przypadek zespołu Tourette'a u arystokratki - markizy de Dampierre - zanotował Itard we Francji w 1825 roku. Następnie w 1885 francuski neurolog i neuropsychiatra Gilles de la Tourette w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków zespołu, kładąc nacisk na triadę wielorakich tików, przymusu wypowiadania wulgarnych słów i echolalii (przymusu powtarzania tego, co mówią inni).
Pewien psychoanalityk uznał na przykład, że owe tiki to następstwo tłumienia złości, która ujawnia się nagłymi wybuchami. Zachęcał pacjentów, by wyrażali swój gniew w sposób bardziej otwarty. Zwolennicy tej teorii trzymali się dość długo - do roku 1960. Wtedy wynaleziono pierwszy lek, który łagodził objawy tej choroby lub nawet całkiem je likwidował.
Dziś wiemy już, że zespół Tourette’a to zaburzenie neurologiczne związane z zaburzeniami transmic]]sji neuroprzekaźników w mózgu, w tym m.in .dopaminy.
Początkowo sądzono, że zespół Tourette’a występuje bardzo rzadko. Pomiędzy 1825 a 1900 opublikowano tylko 23 artykuły na ten temat w literaturze medycznej, a większość z nich była wyłącznie opisami przypadków. Międzynarodowy rejestr opublikowany w 1973 roku donosił tylko o 485 przypadkach na świecie. Jednakże od tego czasu literatura na temat tego zaburzenia rozrosła się ogromnie, pokaźna liczba pacjentów ma udokumentowaną swoją chorobę.
Oto biografia Gillesa de la Tourette’a
Nasza Misja
Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.
Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.
Najbliższe wydarzenia
6 listopada 2020 - 31 października 2022
Filmy edukacyjno-informacyjne
Nasza ankieta
Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?
- TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
23% (280)
- NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa
22% (264)
- TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
17% (203)
- TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
15% (184)
- NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
10% (120)
- NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
7% (79)
- TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
4% (42)
- NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
2% (23)
Łącznie oddano: 1195 głosów
Wróć do ankiety
 |
Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status Organizacji Pożytku Publicznego |
Przekaż 1% podatku
Projekt TIK? TAK!
Z Tourettem po Polsce archiwum
Tourette de Pologne - Archiwum