Zespół Gillesa de la Tourette'a jest rozpoznawalny od ponad 150 lat. Główne objawy to liczne tiki ruchowe i jeden lub więcej tików głosowych, które pojawiają się napadowo wielokrotnie w ciągu dnia. Ilość, częstotliwość i charakter tików zmienia się w miarę upływu czasu.
Objawy dokładnie opisano w średniowiecznych raportach dotyczących ludzi uznanych za opętanych za diabła. I choć czasem odstąpiono od teorii obarczającej winą za chorobę siły nieczyste, wciąż nie było wiadomo, skąd się bierze. Pierwszy przypadek zespołu Tourette'a u arystokratki - markizy de Dampierre - zanotował Itard we Francji w 1825 roku. Następnie w 1885 francuski neurolog i neuropsychiatra Gilles de la Tourette w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków zespołu, kładąc nacisk na triadę wielorakich tików, przymusu wypowiadania wulgarnych słów i echolalii (przymusu powtarzania tego, co mówią inni).
Pewien psychoanalityk uznał na przykład, że owe tiki to następstwo tłumienia złości, która wydostaje się nagłymi wybuchami. Zachęcał pacjentów, by wyrażali swój gniew w sposób bardziej otwarty. Zwolennicy tej teorii trzymali się dość długo - do roku 1960. Wtedy wynaleziono lek, który łagodzi objawy tej choroby lub nawet całkiem je likwiduje. Dziś wiemy już, że zespół Tourette’a to zaburzenie neurologiczne związane z wydzielaniem dopaminy, w którym nawala podzespół mózgu związany z wytwarzaniem w nas różnych postaci przymusu.
Początkowo sądzono, że zespół Tourette’a występuje bardzo rzadko. Pomiędzy 1825 a 1900 opublikowano tylko 23 artykuły na ten temat w literaturze medycznej, a większość z nich była wyłącznie opisami przypadków. Międzynarodowy rejestr opublikowany w 1973 roku donosił tylko o 485 przypadkach na świecie. Jednakże od tego czasu literatura na temat tego zaburzenia rozrosła się ogromnie, a pokaźna liczba pacjentów ma dokumentację swej choroby.
Oto biografia Gillesa de la Tourette’a w jęz. angielskim
Nasza Misja
Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.
Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.
Najbliższe wydarzenia
6 listopada 2020 - 31 października 2022
Filmy edukacyjno-informacyjne
Nasza ankieta
Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?
- NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa
25% (255)
- TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
23% (235)
- TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
16% (162)
- TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
15% (158)
- NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
10% (101)
- NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
6% (67)
- TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
4% (38)
- NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
2% (19)
Łącznie oddano: 1035 głosów
Wróć do ankiety
 |
Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status Organizacji Pożytku Publicznego |
Przekaż 1% podatku
Projekt TIK? TAK!
Z Tourettem po Polsce archiwum
Tourette de Pologne - Archiwum