Historia

W poszukiwaniu leczenia dla mojego syna, mającego zespół Tourette”a, przez wiele lat korespondowałam z lekarzem z Yale University (USA). W 1996 roku polecił mi prof. Jacka Bombę z Katedry Psychiatrii w Krakowie, który skierował mnie do pani mgr Elżbiety Bobiatyńskiej, socjologa w Ośrodku Informacji TOPOS w Warszawie. Wówczas wydawało mi się, że mój syn jako jedyny w Warszawie ma zespół Tourette’a więc z niedowierzaniem przyjęłam pomysł utworzenia Stowarzyszenia.

Niemniej wysłaliśmy informację do ok. 30 gazet (dzienników, tygodników, miesięczników). Kilka odpowiedziało i zamieściło notatkę. Zgłosiło się parę osób. Pani Ewa Boguszewska dowiedziała się, że chcemy utworzyć stowarzyszenie od amerykańskiego stowarzyszenia w Nowym Jorku.

Zawiązał się Komitet Założycielski (15 osób), zwołaliśmy pierwsze zebranie, na którym wybrano Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Kalina Michalkiewicz (prezes), Ewa Boguszewska (wiceprezes), Iwona Banaszczyk (skarbnik), Piotr Denkiewicz (z-ca skarbnika), Krzysztof Gierulski (członek), Bożena Sobieszczańska (członek), Stanisław Gulczyński (członek). Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a zostało zarejestrowane 24.09.1997 roku.

Początkowo stowarzyszenie mieściło się na ul. Długiej 38/40, od marca 2002 mieści się na ul. Szpitalnej 5/5 w Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA. Nowy skład Zarządu zarejestrowano 20.01.2004 w KRS

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2017
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Nasza ankieta

Czy dzięki akcji "Z Tourettem po Polsce" (m.in. dzięki działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich bliskich?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2017 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG