Historia
W poszukiwaniu leczenia dla mojego syna, mającego zespół Tourette”a, przez wiele lat korespondowałam z lekarzem z Yale University (USA). W 1996 roku polecił mi prof. Jacka Bombę z Katedry Psychiatrii w Krakowie, który skierował mnie do pani mgr Elżbiety Bobiatyńskiej, socjologa w Ośrodku Informacji TOPOS w Warszawie. Wówczas wydawało mi się, że mój syn jako jedyny w Warszawie ma zespół Tourette’a więc z niedowierzaniem przyjęłam pomysł utworzenia Stowarzyszenia.
Niemniej wysłaliśmy informację do ok. 30 gazet (dzienników, tygodników, miesięczników). Kilka odpowiedziało i zamieściło notatkę. Zgłosiło się parę osób. Pani Ewa Boguszewska dowiedziała się, że chcemy utworzyć stowarzyszenie od amerykańskiego stowarzyszenia w Nowym Jorku.
Zawiązał się Komitet Założycielski (15 osób), zwołaliśmy pierwsze zebranie, na którym wybrano Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Kalina Michalkiewicz (prezes), Ewa Boguszewska (wiceprezes), Iwona Banaszczyk (skarbnik), Piotr Denkiewicz (z-ca skarbnika), Krzysztof Gierulski (członek), Bożena Sobieszczańska (członek), Stanisław Gulczyński (członek). Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a zostało zarejestrowane 24.09.1997 roku.
Początkowo stowarzyszenie mieściło się na ul. Długiej 38/40, od marca 2002 mieści się na ul. Szpitalnej 5/5 w Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA. Nowy skład Zarządu zarejestrowano 20.01.2004 w KRS
Nasza Misja
Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.
Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.
Najbliższe wydarzenia
6 listopada 2020 - 31 października 2022
Filmy edukacyjno-informacyjne
Nasza ankieta
Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?
- NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa
25% (255)
- TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
23% (235)
- TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
16% (162)
- TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
15% (158)
- NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
10% (101)
- NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
6% (67)
- TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
4% (38)
- NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
2% (19)
Łącznie oddano: 1035 głosów
Wróć do ankiety
 |
Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status Organizacji Pożytku Publicznego |
Przekaż 1% podatku
Projekt TIK? TAK!
Z Tourettem po Polsce archiwum
Tourette de Pologne - Archiwum
Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by
WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.