Historia

W poszukiwaniu leczenia dla mojego syna, mającego zespół Tourette”a, przez wiele lat korespondowałam z lekarzem z Yale University (USA). W 1996 roku polecił mi prof. Jacka Bombę z Katedry Psychiatrii w Krakowie, który skierował mnie do pani mgr Elżbiety Bobiatyńskiej, socjologa w Ośrodku Informacji TOPOS w Warszawie. Wówczas wydawało mi się, że mój syn jako jedyny w Warszawie ma zespół Tourette’a więc z niedowierzaniem przyjęłam pomysł utworzenia Stowarzyszenia.

Niemniej wysłaliśmy informację do ok. 30 gazet (dzienników, tygodników, miesięczników). Kilka odpowiedziało i zamieściło notatkę. Zgłosiło się parę osób. Pani Ewa Boguszewska dowiedziała się, że chcemy utworzyć stowarzyszenie od amerykańskiego stowarzyszenia w Nowym Jorku.

Zawiązał się Komitet Założycielski (15 osób), zwołaliśmy pierwsze zebranie, na którym wybrano Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Kalina Michalkiewicz (prezes), Ewa Boguszewska (wiceprezes), Iwona Banaszczyk (skarbnik), Piotr Denkiewicz (z-ca skarbnika), Krzysztof Gierulski (członek), Bożena Sobieszczańska (członek), Stanisław Gulczyński (członek). Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a zostało zarejestrowane 24.09.1997 roku.

Początkowo stowarzyszenie mieściło się na ul. Długiej 38/40, od marca 2002 mieści się na ul. Szpitalnej 5/5 w Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA. Nowy skład Zarządu zarejestrowano 20.01.2004 w KRS

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2022 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG