Jak działa grupa wsparcia

Struktura i skład grupy wyznacza zadania możliwe do realizacji, które mogą być ustalone w programie i planie spotkań. Ważne jest, aby spotkania odbywały się regularnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu; dobrze gdy raz w tygodniu). W spotkaniu zazwyczaj uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, trwa ono ok. 2 godzin – to umożliwia podtrzymanie więzi i omówienie problemów każdej z osób, która na danym spotkaniu tego potrzebuje. Ważne jest zapewnienie stałego miejsca spotkań dla takiej grupy. Koszty funkcjonowania grupy pokrywają uczestnicy lub organizacja, która grupie patronuje. Mniejsze grupy mogą spotykać się w domu jednego z członków.

Programy spotkań mogą zawierać dyskusje, opowiadanie własnych historii związanych z problemem, rozmowy o uczuciach, przyswajanie przydatnej wiedzy czy umiejętności, dzielenie się informacjami istotnymi ze względu na potrzeby uczestników, spotkanie może też wypełniać wystąpienie zaproszonego gościa - np. specjalisty i inne działania, które pomagają budować pewność siebie i zaradność członków.

Wraz z osobistym wsparciem uzyskiwanym ze wspólnego spotkania, grupy mogą oferować dodatkowe usługi. Nasze Stowarzyszenie prowadzi na stronie internetowej dział aktualności, w którym zamieszczane są najnowsze informacje na temat leczenia, adresy i terminy spotkań i inne informacje. Ponadto tworzymy ulotki i biuletyny wysyłane do członków Stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych osób. Prowadzimy także infolinię (telefon zaufania; podczas środowych dyżurów), tak by osoby w potrzebie miały stały dostęp do informacji i słuchacza pełnego zrozumienia.

Zdarzają się grupy, które stosują "system kumplowski" - po to, by członkowie mogli liczyć jeden na drugiego w czasie między spotkaniami. Jeszcze innym rodzajem grupy, którą można zaliczyć do grupy samopomocowej są te, które budują system więzi dzięki Internetowi. W naszym przypadku taką funkcję spełnia forum internetowe www.tourette.pl/forum. Łączy ono i wspiera informacjami osoby z najbardziej odległych zakątków naszego kraju, a także tych, dla których ta forma więzi jest łatwiejsza do realizacji ze względu na brak czasu na osobiste spotkania w określonym miejscu i czasie. Uzupełnieniem działań integrujących są organizowane przez Stowarzyszenie spotkania.

Powszechne mity dotyczące samopomocowych grup wsparcia:


 • branie udziału w grupie samopomocowej będzie negatywnym doświadczeniem i tylko pogorszy mój stan
  To nie tak! Spotkania grupy są pozytywnymi doświadczeniami, gdzie ludzie czują się zdolni wyrazić swoje uczucia bez tłumaczenia się z nich i bez poczucia winy. Uczestnikom z łatwością przychodzi wspierać ludzi w ich trudnościach i to samo w sobie może pomóc zmniejszyć poczucie bezwartościowości, bezradności. Jest to z całą pewnością rzadka okazja do tego by po prostu być z innymi ludźmi bez obawy o to, że zostaniemy poddani ocenie czy krytyce.

 • inni członkowie grupy będą narzucać swoje spojrzenie na przyczyny, zdrowienie i leczenie, na sposób rozwiązania problemu
  Grupy samopomocowe są oparte na wzajemnym poszanowaniu opinii i przekonań każdego członka, od ludzi wymaga się by przyjęli postawę nieoceniająca i nie próbowali dominować nad grupa. Grupowicze sami pilnują, aby nikt nie lansował agresywnie swoich przekonań, robią miejsce dla wysłuchania doświadczeń każdego uczestnika.

 • inni członkowie grupy nie będą zdolni zidentyfikować się z moja sytuacja, poczuje się nawet jeszcze bardziej wyobcowany i narażony na zranienie
  Grupy składają się z osób dotkniętych tym samym problemem, zapewniają środowisko w którym członkowie czują się pewnie i komfortowo dzieląc się doświadczeniem i uczuciami z innymi. W każdej grupie znajdą się uczestniczy radzący sobie w danym momencie lepiej lub gorzej ze zgłaszaną trudnością. Każdy ma do opowiedzenia swoją niepowtarzalną historię osobistą, lecz ze względu na podobieństwo problemu, który sprowadził osoby na grupę wsparcia - wszyscy odnajdują w tych opowieściach przeżycia podobne do ich własnych.

 • będą ode mnie oczekiwać opowiadania o sobie a ja nie jestem na to gotowy
  Każdy uczestnik grupy ma prawo powiedzieć tyle i tylko tyle ile jest gotów w danej chwili przekazać.

 • kiedy nasłucham się jak inni opowiadają o swoich bolączkach i klęskach - wtedy zupełnie się załamię
  Zwierzenia członków grupy pozwalają uświadomić sobie, że nie tylko ja przeżywam niepowodzenia, nie tylko mi los nie sprzyja, nie tylko ja popełniam błędy, słowem - nie jestem sam! To jest często pierwsze uczucie - zaskoczenie, że innych ludzi dotyczy to samo co mnie. Słuchając innych łatwiej nam zrozumieć przyczyny choroby czy problemu, łatwiej odnaleźć sposób poradzenia sobie z sytuacją. Duży ładunek szczerości działa odwrotnie niż można by się spodziewać - oczyszczając i dodając grupowiczom energii do dalszego działania.


Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Projekt TIK? TAK!

Nasza ankieta

Czy dzięki kampanii "TIK? TAK!" (m.in. dzięki szkoleniom i działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich rodzin, a zwiększa się ich aktywność społeczna?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2018 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG