Jak działa grupa wsparcia

Struktura i skład grupy wyznacza zadania możliwe do realizacji, które mogą być ustalone w programie i planie spotkań. Ważne jest, aby spotkania odbywały się regularnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu; dobrze gdy raz w tygodniu). W spotkaniu zazwyczaj uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, trwa ono ok. 2 godzin – to umożliwia podtrzymanie więzi i omówienie problemów każdej z osób, która na danym spotkaniu tego potrzebuje. Ważne jest zapewnienie stałego miejsca spotkań dla takiej grupy. Koszty funkcjonowania grupy pokrywają uczestnicy lub organizacja, która grupie patronuje. Mniejsze grupy mogą spotykać się w domu jednego z członków.

Programy spotkań mogą zawierać dyskusje, opowiadanie własnych historii związanych z problemem, rozmowy o uczuciach, przyswajanie przydatnej wiedzy czy umiejętności, dzielenie się informacjami istotnymi ze względu na potrzeby uczestników, spotkanie może też wypełniać wystąpienie zaproszonego gościa - np. specjalisty i inne działania, które pomagają budować pewność siebie i zaradność członków.

Wraz z osobistym wsparciem uzyskiwanym ze wspólnego spotkania, grupy mogą oferować dodatkowe usługi. Nasze Stowarzyszenie prowadzi na stronie internetowej dział aktualności, w którym zamieszczane są najnowsze informacje na temat leczenia, adresy i terminy spotkań i inne informacje. Ponadto tworzymy ulotki i biuletyny wysyłane do członków Stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych osób. Prowadzimy także infolinię (telefon zaufania; podczas środowych dyżurów), tak by osoby w potrzebie miały stały dostęp do informacji i słuchacza pełnego zrozumienia.

Zdarzają się grupy, które stosują "system kumplowski" - po to, by członkowie mogli liczyć jeden na drugiego w czasie między spotkaniami. Jeszcze innym rodzajem grupy, którą można zaliczyć do grupy samopomocowej są te, które budują system więzi dzięki Internetowi. W naszym przypadku taką funkcję spełnia forum internetowe www.tourette.pl/forum. Łączy ono i wspiera informacjami osoby z najbardziej odległych zakątków naszego kraju, a także tych, dla których ta forma więzi jest łatwiejsza do realizacji ze względu na brak czasu na osobiste spotkania w określonym miejscu i czasie. Uzupełnieniem działań integrujących są organizowane przez Stowarzyszenie spotkania.

Powszechne mity dotyczące samopomocowych grup wsparcia:


 • branie udziału w grupie samopomocowej będzie negatywnym doświadczeniem i tylko pogorszy mój stan
  To nie tak! Spotkania grupy są pozytywnymi doświadczeniami, gdzie ludzie czują się zdolni wyrazić swoje uczucia bez tłumaczenia się z nich i bez poczucia winy. Uczestnikom z łatwością przychodzi wspierać ludzi w ich trudnościach i to samo w sobie może pomóc zmniejszyć poczucie bezwartościowości, bezradności. Jest to z całą pewnością rzadka okazja do tego by po prostu być z innymi ludźmi bez obawy o to, że zostaniemy poddani ocenie czy krytyce.

 • inni członkowie grupy będą narzucać swoje spojrzenie na przyczyny, zdrowienie i leczenie, na sposób rozwiązania problemu
  Grupy samopomocowe są oparte na wzajemnym poszanowaniu opinii i przekonań każdego członka, od ludzi wymaga się by przyjęli postawę nieoceniająca i nie próbowali dominować nad grupa. Grupowicze sami pilnują, aby nikt nie lansował agresywnie swoich przekonań, robią miejsce dla wysłuchania doświadczeń każdego uczestnika.

 • inni członkowie grupy nie będą zdolni zidentyfikować się z moja sytuacja, poczuje się nawet jeszcze bardziej wyobcowany i narażony na zranienie
  Grupy składają się z osób dotkniętych tym samym problemem, zapewniają środowisko w którym członkowie czują się pewnie i komfortowo dzieląc się doświadczeniem i uczuciami z innymi. W każdej grupie znajdą się uczestniczy radzący sobie w danym momencie lepiej lub gorzej ze zgłaszaną trudnością. Każdy ma do opowiedzenia swoją niepowtarzalną historię osobistą, lecz ze względu na podobieństwo problemu, który sprowadził osoby na grupę wsparcia - wszyscy odnajdują w tych opowieściach przeżycia podobne do ich własnych.

 • będą ode mnie oczekiwać opowiadania o sobie a ja nie jestem na to gotowy
  Każdy uczestnik grupy ma prawo powiedzieć tyle i tylko tyle ile jest gotów w danej chwili przekazać.

 • kiedy nasłucham się jak inni opowiadają o swoich bolączkach i klęskach - wtedy zupełnie się załamię
  Zwierzenia członków grupy pozwalają uświadomić sobie, że nie tylko ja przeżywam niepowodzenia, nie tylko mi los nie sprzyja, nie tylko ja popełniam błędy, słowem - nie jestem sam! To jest często pierwsze uczucie - zaskoczenie, że innych ludzi dotyczy to samo co mnie. Słuchając innych łatwiej nam zrozumieć przyczyny choroby czy problemu, łatwiej odnaleźć sposób poradzenia sobie z sytuacją. Duży ładunek szczerości działa odwrotnie niż można by się spodziewać - oczyszczając i dodając grupowiczom energii do dalszego działania.


Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2017
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Nasza ankieta

Czy dzięki akcji "Z Tourettem po Polsce" (m.in. dzięki działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich bliskich?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2017 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG