Pierwsze spotkanie

Dla nowych członków pierwsze spotkanie i perspektywa ujawnienia wcześniej skrywanych problemów może być przerażająca. Doświadczeni uczestnicy grupy, świadomi tych mieszanych emocji powinni pomóc nowym członkom poczuć się dobrze. Można rozpocząć rozmowę, przedstawić w zarysie cele grupy. Dzięki przyjacielskiej, współczującej i pełnej akceptacji atmosferze nowi uczestnicy wkrótce zdadzą sobie sprawę, że ich udział jest całkowicie dobrowolny, bez dodatkowych zobowiązań. Powinien być przestrzegany, a czasem spisany w postaci ważnych zasad, kodeks poufności - zapewniający, że prywatność i godność każdego członka grupy jest respektowana. Każdy podąża do celu w swoim własnym tempie, dostosowanym do własnych możliwości. Dezaprobata grupy wobec tych, którzy nie radzą sobie jest rzadkością, ponieważ każdy wie jak niełatwy to proces.

Bycie z innymi podobnymi do nas samych, którzy pomyślnie idą przez życie pomimo swoich problemów, może być najlepszą zachęta ze wszystkich. Ci ludzie często przyjmują na siebie role liderów czerpiąc otuchę i siłę z faktu pomagania innym. "Byłem "taki" i wiem jak to jest, gdyby kiedyś była taka grupa - zaoszczędziłbym wiele z nieszczęścia jakie mnie spotkało."

Pomoc profesjonalistów wprowadzeniu grupy wsparcia może być pożyteczna, jednak pod warunkiem równego traktowania głosu każdego z uczestników. Potrzeby osób z TS są tak bardzo wielostronne, że część z nich może być wypełniona niemal jedynie przez udział w grupie wsparcia. Radzenie z TS w rodzinie jest bardzo trudne. Problemy wyzwalane przez środowisko, w szczególności szkołę, sprawiają, że pomoc i wsparcie, wymiana doświadczeń z osobami, którym problem jest bliski, stanowi niezastąpione źródło siły, o którą większości z rodziców byłoby trudno w pojedynkę.

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette`a już dawno próbowało stworzyć profesjonalna grupę wsparcia, która spotykałaby się osobiście, regularnie. Na razie taką funkcję spełnia forum, udzielamy wsparcia podczas rozmów telefonicznych oraz bezpośrednich spotkań. Powyższy tekst nt. grup wsparcia ma na celu zmotywowanie członków naszego Stowarzyszenia do stworzenia grupy samopomocowej. Jesteśmy otwarci na propozycje, dysponujemy lokalem. Czekamy na kontakt od Was. Jeśli tylko zbierze się grupa osób chętnych – ruszamy!

Opracowanie na podstawie tekstu Małgorzaty Osipczuk (www.psychotekst.com)

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Projekt TIK? TAK!

Nasza ankieta

Czy dzięki kampanii "TIK? TAK!" (m.in. dzięki szkoleniom i działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich rodzin, a zwiększa się ich aktywność społeczna?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2018 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG