Cele działania grup wsparcia

Grupy wsparcia odbywają się cyklicznie i mają na celu:
  • dzielenie się doświadczeniami w pokonywaniu trudności związanych z chorobą czy jakimś problemem,
  • wsparcie emocjonalne,
  • zwalczanie bezradności wobec problemu, choroby, trudnej sytuacji życiowej itp.
  • budowanie siły, nadziei i poczucia wartości wśród uczestników,
  • wymianę użytecznych informacji,
  • pogłębianie wglądu i zrozumienia u uczestników oraz szukania wspólnymi siłami rozwiązań

W polskich realiach dostęp do profesjonalisty zajmującego się Syndromem Tourette`a jest utrudniony, bądź też wiąże się z dużą obawą samego zainteresowanego, wzmacnianą często powierzchownym podejściem specjalisty, brakiem możliwości skutecznego leczenia odpowiednimi lekami, rzetelnej informacji itd.

Specyfika Syndromu Tourette`a powoduje, że rodzic często nie jest rozumiany w swoim najbliższym otoczeniu, w rodzinie, wśród znajomych, w środowisku dziecka, jak szkoła czy przedszkole. W takich sytuacjach ludzie mogą i odnajdują wsparcie głównie w grupach wzajemnej pomocy. Wewnątrz tych grup dzielą się wspólnymi sprawami, troskami, informacjami, które dostarczają im istotnej pomocy w odnajdywaniu właściwej ścieżki pokonywania TS.

Chociaż (w naszym przekonaniu) coraz więcej osób wie, co to jest TS, to i tak wiedza na ten temat jest wciąż niewystarczająca, zarówno wśród specjalistów, jak i zwykłych ludzi. TS ze względu na swoje objawy raczej nie wzbudza współczucia – wręcz przeciwnie zazwyczaj wywołuje negatywne emocje u osób stykających się z osobami z TS. Dziecko może czuć się napiętnowane, jest oskarżane o to, że jego zachowanie jest umyślne, zaś rodziców oskarża się o złe wychowanie, rozpieszczanie itd. W wielu sytuacjach rodzice dzieci z TS czują się wyobcowani i pytają siebie dlaczego nie są rozumiani, dlaczego ludzie, którzy nie doświadczają sami problemu wychowywania dziecka z tikami, tak ich traktują, obarczają winą za nieumiejętne postępowanie, przypisują zaniedbania, pouczają co należy zrobić - a my wiemy, że nie mają pojęcia o czym mówią.

Wtedy pojawia się pytanie:

Gdzie znajdę podobnych ludzi, takich jak ja? Aby przezwyciężyć doznawane poczucie izolacji, w odpowiedzi na to pytanie, tysiące ludzi na całym świecie zwraca się do grup wzajemnej pomocy - grup wsparcia.

Celem funkcjonowania takich grup jest dostarczenie emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z problemem wspólnym dla wszystkich członków. Mogą oni sobie powiedzieć: "Ja dokładnie wiem jak się czujesz!". Świadomość tego, że inna osoba prawdziwie rozumie moje uczucia, bo sama przeszła problem pokonywania trudności związanych z objawami TS przynosi poczucie ulgi. Cierpienie rodzica dziecka z TS przestaje być ciężarem niesionym samotnie.

Grupa wsparcia dostarcza atmosfery akceptacji, co zachęca uczestników do dzielenia się swoimi smutkami, obawami, frustracjami, ale także radościami i sukcesami, aby znaleźć wspólnie bardziej efektywne sposoby radzenia z trudnościami jakie niesie TS.

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Projekt TIK? TAK!

Nasza ankieta

Czy dzięki kampanii "TIK? TAK!" (m.in. dzięki szkoleniom i działaniom wolontariuszy) zmniejsza się poczucie izolacji i wykluczenia osób z ZT i ich rodzin, a zwiększa się ich aktywność społeczna?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2018 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG