Informacje o projekcie

Informacje o projekcie Z Tourettem po Polsce"Z Tourettem po Polsce" – program przeciw wykluczeniu chorych realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Zasięg: ogólnopolski

Czas trwania: luty 2015 - kwiecień 2016 r.

Meritum projektu: Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu i aktywizacja osób chorych na zespół Tourette'a i ich bliskich, którzy są dyskryminowani i doznają wielu problemów w związku z chorobą. Projekt opiera się na założeniu, że praca środowiskowa (m.in. działania samopomocowe i poradnictwo), zwiększenie wiedzy w społeczeństwie, profesjonalne szkolenia m.in. wolontariuszy i specjalistów (w tym nauczycieli i lekarzy) zmniejszy ryzyko wykluczenia. Działania prowadzone będą w całej Polsce. Uczestnikami będą chorzy, ich rodziny, a także osoby mogące zetknąć się z zespołem Tourette'a w pracy oraz w przypadkowych kontaktach. Realizowane będą na terenach miejskich i wiejskich w Partnerstwie z dwiema organizacjami polskimi i jedną zagraniczną (działającą na rzecz osób z ZT w Norwegii). Przeszkoleni i wyposażeni w narzędzia wolontariusze będą działać lokalnie prowadząc samopomoc, pogadanki, imprezy integracyjne na rzecz aktywizacji i poprawy warunków życia osób chorych.

Partnerzy:
Norsk Tourette Forening
Fundacja Rozwoju Wolontariatu
Federacja Organizacji Pozarządowych Centrum Szpitalna

Całkowity budżet projektu: 346 500,00 PLN (łącznie koszty finansowe i niefinansowe)
Kwota dotacji: 311 850,00 PLN

Planowane działania:
1. Biuro projektu

2. Informacja i promocja
Materiały i gadżety promocyjne projektu (plakaty, gadżety, roll-up).

3. Akademia Tourette'a
Cykl szkoleń dla trzech grup:
- wolontariuszy – liderów lokalnych (będą to także os. chore) (16 osób (po 1 w każdym woj.)),
- wolontariuszy – pomocników (będą to także os. chore) (32 os. z całej Polski),
- specjalistów – osób mogących zetknąć się z osobami z ZT w pracy (np. nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, lekarze, terapeuci) (48 os. z Polski).

3.2. Szkolenia dla Liderów Lokalnych
Cel: wzmocnienie psychicznie i rozwój cech liderów, niezbędnych do podejmowania działań społecznych, wspierania i aktywizowania os. z ZT.
Tematyka: radzenie sobie z ZT, motywacja własna i zespołu, tworzenie klubów środowiskowych, tworzenie grup wsparcia, promocja działań, współpraca z mediami, pozyskiwanie funduszy (w tym crowdfunding), zarządzanie projektami.

3.3. Szkolenia dla Pomocników
Tematyka: podstawowa wiedza nt. ZT, radzenie sobie z chorobą, formy pomocy i pracy środowiskowej, jak przeciwdziałać wykluczeniu.
Cel: wyposażenie pomocników w podst. wiedzę nt. ZT i pracy środowiskowej umożliwiającą im pracę lokalną, pomoc liderom.

3.4 Szkolenia dla Specjalistów
Tematyka: radzenie sobie z ZT w pracy.
Cel: wyposażenie w wiedzę umożliwiającą lepsze radzenie sobie z objawami ZT, zrozumienie, nabycie umiejętności zmniejszających postawę sprzyjającą wykluczaniu chorych.

4. Wizyta studyjna u Partnera w Norwegii
Uczestnicy: około 15 os. (najbardziej aktywni liderzy i pomocnicy, przedstawiciele PSST)
Cel: zapoznanie się z działalnością partnera (formami pracy, sposobami rozwiązania probl. os. z ZT), wymiana doświadczeń).

5. Działania środowiskowe
5.1. Analiza możliwości
Etap umożliwiający współdecydowanie o potrzebnych formach i metodach pomocy przez osoby z ZT.
5.2. Tourette w lokalnym środowisku
Ogólnopolska akcja polegająca na pracach środowiskowych. Lider – to przeszkolony wolontariusz, koordynujący działania, pomocnik – wolontariusz mający podstawową wiedzę nt. ZT, pomagający liderowi i PSST w działaniach środowiskowych. Mają oni do wyboru:
- organizowanie spotkań w terenie, np. z psychologami, w postaci grup wparcia, klubów środowiskowych, w kt. będą uczestniczyli chorzy, ich rodziny,
- pracę z osobami mającymi kontakt z ZT w pracy (nauczycielami, lekarzami, funkcjonariuszami, urzędnikami) i w środowisku szkolnym (które jako pierwsze może się zetknąć się z os. z ZT) – organizowanie pogadanek.
Prowadzone będą też przez liderów działania samopomocowe w postaci poradnictwa: telefonicznego i mailowego (dyżury). Liderzy będą też nagłaśniać akcję, np. przez współpracę z mediami, dostarczanie, zamieszczanie informacji o działaniach, zdjęć w internecie.

6. Międzynarodowa konferencja w Warszawie
Cel: podsumowanie projektu, wzmocnienie partnerstwa przez udział przedstawicieli Partnerów, integracja środowiska

7. Działania pomocnicze do pracy środowiskowej
7.1. Usprawnienie strony www,
7.2. Przetłumaczenie i wydanie podanika nt. ZT,
7.3. Film edukacyjny,
7.4. Wydanie ulotki nt. ZT.

8. Ewaluacja.

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2020 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG