Co to są tiki?
Tik jest nagłym, gwałtownym, powtarzającym się ruchem lub wokalizacją. Zaangażowane są w te ruchy różne grupy mięśni. Osoby z tikami doświadczają je jako nieodparte, mimowolne i porywające. Czasami mogą być one tłumione przez krótki czas, ale dzieje się to kosztem bardzo dużego wewnętrznego napięcia.
Tiki możemy podzielić na dwa rodzaje: tiki ruchowe i tiki wokalne (dźwiękowe). Tiki mogą występować w postaci prostej lub złożonej.
Tiki ruchowe
Proste: mruganie oczami, wzruszanie ramionami, grymasy twarzy, potrząsanie głową, wysuwanie języka ust, grymasy uśmiechu lub płaczu, marszczenie czoła, zaciskanie lub wytrzeszczanie oczu itp.
Złożone: podskakiwanie, dotykanie innych ludzi lub rzeczy, wąchanie, kucanie, kręcenie się wkoło, oblizywanie się oraz- bardzo rzadko- zachowania samookaleczające (uderzanie lub gryzienie samego siebie) a także kopropraksja (przymus wykonywania wulgarnych gestów) i echopraksja (automatyczne powtarzanie ruchów innych osób) itp.
Tiki wokalne (dźwiękowe)
Proste: pochrząkiwanie, szczekanie, pomrukiwanie, prychanie, pociąganie nosem, mlaskanie językiem, głośne wdychanie lub wydychanie powietrza, piszczenie, wzdychanie itp.
Złożone: powtarzanie własnych lub cudzych sylab, głosek lub słów, wypowiadanie słów wulgarnych.
Niektórzy wyróżniają także tiki czuciowe. Tiki czuciowe, to krótkie i powtarzające się doznania somatyczne, które są odczuwane na skórze lub w pobliżu skóry. Odczucia te mogą być zlokalizowane w konkretnej części ciała. W większości przypadków dotyczą głowy i twarzy, czasem kończyć i tułowia. Tiki czuciowe to np. uczucie mrowienia skóry, łaskotania, swędzenia, napięcia, ucisku, łaskotania, drętwienia itp. Tiki czuciowe sa też określane przez osoby chore jako "uczucie nie do opisania".
Wszystkie rodzaje tików mają charakter mimowolny. Oznacza to, że nie są one działaniem zamierzonym. Część z osób chorych potrafi wstrzymać tiki na okres od kilku sekund do nawet kilku godzin. Powstrzymywanie tików powoduje napięcie fizyczne i psychiczne, a w późniejszym czasie osoba chora musi się "wytikać".
U większości osób chorych na Zespół Tourette'a, tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach tiki mogą przybrać cięższy charakter.