O Akademii

Akademia Tourette'a

Akademia Tourette'a - program aktywizacji osób z zesp. Tourette'a i ich bliskich
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Strona projektu:
Zasięg: ogólnopolski
Czas trwania: listopad 2021 - październik 2022 r.
Meritum projektu: Zespół Tourette’a (ZT) to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się występowaniem licznych tików ruchowych i głosowych. Objawiają się one gwałtownymi ruchami i niekontrolowanymi dźwiękami. Objawy schorzenia, niski poziom wiedzy o ZT oraz jego stygmatyzujący charakter prowadzą do wykluczania chorych, już we wstępnej fazie choroby. Brak rozwiązań systemowych, m.in. w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej sprawiają, iż mimo całkowitej sprawności intelektualnej, chorzy najpierw jako dzieci mają trudności w szkole, a potem jako dorośli problemy w sferze zawodowej, osobistej oraz w kontaktach społecznych.
Projekt ma przyczynić się do przeciwdziałania wykluczeniu i ograniczania przejawów dyskryminacji osób z zespołem Tourette'a i ich bliskich, przez rozwój samowiedzy, zwiększanie kompetencji, aktywizację do inicjatyw oddolnych i samorzecznictwa, poradnictwo oraz działania wpływające na kształtowanie się świadomości społecznej.
Przeprowadzimy cykl szkoleń ”Wiedza o Tourecie” dla różnych grup: chorych, rodziców oraz kadry mogącej zetknąć się z chorymi w pracy: medycznej, psychologicznej i pedagogicznej oraz wolontariuszy. Stworzone będą nowe materiały edukacyjne: ulotka, pordniak dla dzieci i młodzieży, aplikacja oraz film. Zorganizujemy turnus terapeutyczno-szkoleniowy dla dzieci i młodzieży z ZT oraz ogólnopolskie moderowane spotkania integracyjne chorych, ich rodzin i przyjaciół "Weekend z Panem Tourettem”, a także ogólnopolską kampanię „Tourette w działaniu” realizowaną głównie przez self-adwokatów, polegająca na środowiskowych działaniach edukacyjnych i aktywizujących oraz wsparciu psychologicznym.
Działania prowadzone będą w całej Polsce. Ze wsparcia skorzystają 74 osoby: chorzy i ich bliscy, przeszkolonych zostanie 100 osób mogących zetknąć się z ZT w pracy. W działania włączonych będzie 10 wolontariuszy, którym umożliwimy zaangażowanie w samorzecznictwo.
Partner – nieformalna międzynarodowa Grupa Tic?Tak! zapewni wsparcie merytoryczne poprzez wniesienie unikalnej wiedzy związanej z działalnością na rzecz osób z ZT (zwł. młodych), zagrożonych wykluczeniem.


Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku





Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2022 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG