Akademia Tourette'a
Akademia Tourette'a - program aktywizacji osób z zesp. Tourette'a i ich bliskich
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Strona projektu:
Zasięg: ogólnopolski
Czas trwania: listopad 2021 - październik 2022 r.
Meritum projektu: Zespół Tourette’a (ZT) to zaburzenie neurorozwojowe, charakteryzujące się występowaniem licznych tików ruchowych i głosowych. Objawiają się one gwałtownymi ruchami i niekontrolowanymi dźwiękami. Objawy schorzenia, niski poziom wiedzy o ZT oraz jego stygmatyzujący charakter prowadzą do wykluczania chorych, już we wstępnej fazie choroby. Brak rozwiązań systemowych, m.in. w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej sprawiają, iż mimo całkowitej sprawności intelektualnej, chorzy najpierw jako dzieci mają trudności w szkole, a potem jako dorośli problemy w sferze zawodowej, osobistej oraz w kontaktach społecznych.
Projekt ma przyczynić się do przeciwdziałania wykluczeniu i ograniczania przejawów dyskryminacji osób z zespołem Tourette'a i ich bliskich, przez rozwój samowiedzy, zwiększanie kompetencji, aktywizację do inicjatyw oddolnych i samorzecznictwa, poradnictwo oraz działania wpływające na kształtowanie się świadomości społecznej.
Przeprowadzimy cykl szkoleń ”Wiedza o Tourecie” dla różnych grup: chorych, rodziców oraz kadry mogącej zetknąć się z chorymi w pracy: medycznej, psychologicznej i pedagogicznej oraz wolontariuszy. Stworzone będą nowe materiały edukacyjne: ulotka, pordniak dla dzieci i młodzieży, aplikacja oraz film. Zorganizujemy turnus terapeutyczno-szkoleniowy dla dzieci i młodzieży z ZT oraz ogólnopolskie moderowane spotkania integracyjne chorych, ich rodzin i przyjaciół "Weekend z Panem Tourettem”, a także ogólnopolską kampanię „Tourette w działaniu” realizowaną głównie przez self-adwokatów, polegająca na środowiskowych działaniach edukacyjnych i aktywizujących oraz wsparciu psychologicznym.
Działania prowadzone będą w całej Polsce. Ze wsparcia skorzystają 74 osoby: chorzy i ich bliscy, przeszkolonych zostanie 100 osób mogących zetknąć się z ZT w pracy. W działania włączonych będzie 10 wolontariuszy, którym umożliwimy zaangażowanie w samorzecznictwo.
Partner – nieformalna międzynarodowa Grupa Tic?Tak! zapewni wsparcie merytoryczne poprzez wniesienie unikalnej wiedzy związanej z działalnością na rzecz osób z ZT (zwł. młodych), zagrożonych wykluczeniem.
Nasza Misja
Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.
Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.
Najbliższe wydarzenia
6 listopada 2020 - 31 października 2022
Filmy edukacyjno-informacyjne
Nasza ankieta
Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?
- TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
23% (279)
- NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa
22% (264)
- TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
17% (202)
- TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
15% (183)
- NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
10% (120)
- NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
7% (78)
- TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
4% (42)
- NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
2% (23)
Łącznie oddano: 1191 głosów
Wróć do ankiety
 |
Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status Organizacji Pożytku Publicznego |
Przekaż 1% podatku
Projekt TIK? TAK!
Z Tourettem po Polsce archiwum
Tourette de Pologne - Archiwum