Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a, Informujemy, że w dn. 21.09.2019 r. (sobota) o godz. 11.00, w Warszawie, przy ul. Smoluchowskiego 1, w drugim terminie odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną dokonane zmiany w Statucie.
Czytaj więcejDrodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
Już w najbliższy piątek, tj. 26.07.2019 w godzinach 17:00-18:30, odbędzie się dyżur telefoniczny Wolontariusza Stowarzyszenia. Wolontariusz będzie dostępny pod numerem telefonu 503-650-247.
Czekamy na Wasze telefony!
Czytaj więcejSzanowni Państwo.
Z przyczyn niezależnych od stowarzyszenia dyżur stacjonarny zostaje przeniesiony na przyszłą środę 05.06.2019. W dn. dzisiejszym prosimy o kontakt mailowy albo pozostawienie numeru tel w recepcji. Przepraszamy za utrudnienia.
Czytaj więcejPoszukujemy dorosłych pacjentów z zespołem Tourette’a do badania klinicznego nowego leku.
Badany lek eksperymentalny nosi nazwę ABX-1431 i jest produkowany przez amerykańską firmę Abide Therapeutics, Inc. W pierwszych badaniach z udziałem ludzi lek ABX-1431 był dobrze tolerowany. Obecnie będzie badany w 10-tygodniowym badaniu u dorosłych z zespołem Tourette’a.
Badanie zajmuje się ustaleniem optymalnej dawki nowego leku. Z tego powodu dawki są stopniowo zwiększane. W celu sprawdzenia, czy efekty działania leku są faktycznie spowodowane przez substancję czynną, druga grupa pacjentów otrzyma lek bez substancji czynnej. Jest on nazywany placebo.
Czytaj więcejSzanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,
Informujemy, że w dn. 15.06.2019 r. (sobota) o godz. 11.45 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną zatwierdzone sprawozdania finansowe i merytoryczne za 2018 r. oraz zostaną dokonane zmiany w statucie.
Miejsce: Warszawa, ul. Szpitalna 5/5 (Centrum Szpitalna). 11.45 I termin Walnego Zgromadzenia sprawozdawczego 12.00 II termin Walnego Zgromadzenia sprawozdawczego 12.25 Zakończenie Walnego Zgromadzenia sprawozdawczego, wolne wnioski 12.30 I termin Walnego Zgromadzenia dotyczącego zmian w Statucie W przypadku stwierdzenia braku kworum, zgodnie z art.22 p.4 Statutu, II termin Walnego Zgromadzenia o zmianach statutu odbędzie się we wrześniu, wraz z wykładami specjalistów i innymi atrakcjami. O konkretnym terminie i szczegółach spotkania we wrześniu będziemy jeszcze informować.
13.00 Zakończenie spotkania, rozmowy w kuluarach. SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Informujemy, że na spotkaniu będzie możliwość opłacenia składki członkowskiej.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału. Z poważaniem Zarząd PSSTCzytaj więcej
Zapraszamy na spotkanie Stowarzyszenia w Łodzi!
Widzimy się 18 kwietnia w Centrum OPUS na ul. Narutowicza 8/10 w Łodzi (I piętro) w godzinach 16:30-18:30
UWAGA!
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia na adres pomoc@tourette.pl Pozwoli to nam zarezerwować odpowiednią salę oraz będziemy mogli informować osoby zainteresowane spotkaniem o ewentualnych zmianach organizacyjnych.
Do zobaczenia!
Czytaj więcej
Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
przedstawiamy krótki poradnik na temat zespołu Tourette'a, przeznaczony dla nauczycieli. Znajdują się w nim podstawowe informacje o chorobie oraz wskazówki, jak postępować z uczniem chorym.
Zachęcamy do przezsłania poradnika do szkoły lub wydrukowania go i wręczenia nauczycielowi.
Nauczyciele zawsze mogą też skontaktować się ze Stowarzyszeniem, aby uzyskać odpowiedzi na ich pytania.
Czytaj więcej
Zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Martą Chojną, wolontariuszką i członkinią Zarządu Stowarzyszenia. Marta opowiada o tym, jak zmieniło się spostrzeganie choroby jej brata oraz jak według niej wygląda sytuacja osób chorych na zespół Tourette'a w Polsce.
Czytaj więcejCzas na kolejny dyżur telefoniczny wolontariusza stowarzyszenia! Wolontariusz będzie czekał na Wasze telefony w najbliższy wtorek 26.02.2019 w godzinach 16:00-17:30.
Wolontariusz będzie czekał pod numerem telefonu 503 650 247
Do usłyszenia! :-)
Czytaj więcej
Podobają Ci się tourettowe opaski takie jak na zdjęciu! Ty także możesz taką mieć! Co trzeba zrobić? Wystarczy:
1. wysłać do nas email na adres pomoc@tourette.pl,
2. w emailu podaj adres, na jaki chcesz otrzymać przsyłkę,
3. dodaj tez informacje, jaki jest według ciebie najlepszy sposób na poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat Zespołu Tourette'a
Trzy kroki i opaska jest Twoja!
Czytaj więcej
Zespół Tourette’a to wciąż mało znana choroba. Jednym ze sposobów oswajania społeczeństwa z tym schorzeniem, są artykuły w prasie oraz internecie, które poruszają ten problem. Jeden z portali internetowych pracuje właśnie nad takim artykułem.Chorujesz na ZT? Na ZT choruje ktoś z Twoich bliskich? A może masz kontakt z tą chorobą w życiu zawodowym? Autor artykułu, Norbert Skórzewski chętnie z Tobą porozmawia. E-mail do Norberta: norbertskorzewski@o2.plIstnieje możliwość wzięcia udziału w reportażu anonimowo.Czytaj więcej
Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
Jako, że wspieracie Państwo dzieci i młodzież z zespołem Tourette’a, pragniemy poinformować Was o badaniu naukowym ARTISTS 2, do którego prowadzony jest nabór.
Lekarze chcą zbadać skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję leku TEV-50717 u dzieci i młodzieży z zespołem Tourette’a. TEV-50717 to nowa postać tetrabenazyny, która wykazała zdolność do zmniejszenia częstotliwości dawkowania, co może poprawić ogólną tolerancję w porównaniu do tetrabenazyny.
Pacjenci zakwalifikowani do badania zostaną podzieleni losowo w stosunku 1:1:1 na grupy otrzymujące niską dawkę leku TEV-50717, wysoką dawkę leku TEV-50717 albo placebo. Cały okres leczenia obejmuje 8 tygodni, w tym 4-tygodniowy okres zwiększania dawki i 4-tygodniowy okres podtrzymywania. Pacjent będzie brał udział w badaniu łącznie przez maksymalnie 14 tygodni, podczas których odbędzie około 6 wizyt w ośrodku prowadzącym badanie i 5 rozmów telefonicznych z personelem badawczym.
Aby wstępnie zakwalifikować się do wspomnianego badanie, pacjenci muszą spełnić następujące kryteria:
- Wiek od 6 do 16 lat włącznie.
- Masa ciała co najmniej 20 kg na początku badania..
- Spełnienie kryteriów diagnostycznych zespołu Tourette’a według Diagnostycznej i statystycznej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, wydanie piąte (DSM-5).
Wszystkie wizyty w ramach badania, testy oraz leki zostaną zapewnione bezpłatnie. Ponadto pacjenci mogą otrzymać zwrot kosztów podróży związanych z badaniem.
Jeśli chcą Państwo wziąć udział w badaniu lub uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt email pod adres tourette@tourette.pl
Czytaj więcejZespół Tourette'a: Czy mogę poprosić osobę chorą, aby przestała tikać?
Czytaj więcej
Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia,
Na liście znajdują się między innymi takie leki jak aripiprazol, atomoksetyna, rysperydon, klozapina, sulpiryd, topiramat, zyprasydon które mogą być stosowane w leczeniu Zespołu Tourette'a.
Zachęcamy do zapoznania się z obwieszczeniem.
Czytaj więcej
Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,
Jednym z celów Stowarzyszenia jest integracja osób chorych na ZT, ich rodzin, bliskich oraz osób, które są zainteresowane tematyką tej choroby. Chcemy dać Wam jak najwięcej możliwości nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.
Zapraszamy do śledzenia Stowarzyszenia w serwisach Facebook oraz Instagram. Jednocześnie informujemy, że ze względów technicznych, zostało zamknięte forum Stowarzyszenia, które działało na naszej stronie
www.tourette.pl Poinformujemy Was, gdy nowe forum zostanie uruchomione.
Czytaj więcej

W najbliższy czwartek (29.11.2018) o godzinie 17:00 w Auli
Łasińskiego w budynku POZ przy ul, Żeromskiego 113 w Łodzi odbędzie się spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Neurologii Uniwersytetu Medycznego.
W pierwszej części spotkania udział weźmie wolontariusz PSST - osoba chora na Zespół Tourette'a. Druga część spotkania poświęcona będzie chorobie Devica.
Czytaj więcej
Szanowni Państwo,
zwracamy się z prośbą o udział w badaniu jakości życia oraz wsparcia społecznego i jego uwarunkowań u rodziców (opiekunów) dzieci i młodzieży cierpiących na zespół Tourette’a i tiki przewlekłe.
Badanie jest anonimowe, zaś jego wyniki posłużą m.in. opracowaniu koncepcji działań wspierających rodziny dzieci z tikami.
Zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza!
Czytaj więcej
Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,
Informujemy, że w dn. 24.11.2018 r. (sobota) o godz. 11.00 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną wybrane władze Stowarzyszenia r. W ramach spotkania zapraszamy także na wykłady na temat zespołu Tourette'a.
Miejsce: Warszawa, ul. Kredytowa 6 lok. 22 (Federacja Mazowia). Wskazówki dotarcia: wejście przez bramę (domofon lok. 22), klatka w której ma siedzibę Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
11.00 I termin 11.15 II termin 11.15 - 12.00 Walne Zgromadzenie. Wybory Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Wolne wnioski.
12.00-12.40 Wykład pani Agnieszki Małek, pt. "Problematyka depresji w przebiegu zespołu Tourette'a".
12.40-13.20 Wykład pani Doroty Jasińskiej, pt. "Funkcjonowanie dziecka z zaburzeniami tikowymi w szkole".
13.20-14.00 Zakończenie, rozmowy w kuluarach, SERDECZNIE ZAPRASZAMY! Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału. Z poważaniem Zarząd PSSTCzytaj więcejW dn. 01.10.2018 o godz 20.05 w audycji Strefa Prywatna w Polskim Radio Czwórka gośćmi Jakuba Jamrozka będą przedstawiciele Stowarzyszenia Maciej Soborczyk i Katarzyna Wróbel. Rozmowa dotyczyć będzie zespołu Tourette\'a. Zapraszamy do wysłuchania.
Czytaj więcej
W dn. 13-15 czerwca 2018 w Kopenhadze odbyła się doroczna konferencja European Society for the Study of Tourette Syndrome (ESSTS). ESSTS to europejska organizacja, która ma na celu koordynację ogólnoeuropejskich wysiłków na rzecz badania zespołu Gilles'a de la Tourette'a (ZT) i powiązanych zaburzeń oraz stworzenie platformy edukacyjnej o globalnym zasięgu.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi oraz galerią zdjęć:
Czytaj więcejSzanowni Państwo,
informujemy że w lipcu i sierpniu 2018 r. dyżury w siedzibie stowarzyszenia będą odbywały się raz w miesiącu - w ostatnią środę miesiąca. Prosimy o kontakt mailowy.
Czytaj więcejZapraszamy do zapoznania się z artykułem nt. pracy z chorobą przewlekłą. Porusza tematy, które dotyczą również ZT: brak wiedzy wśród pracodawców, niesłuszne obawy oraz czy mówić o chorobie.
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/z-przewlekla-choroba-mozna-pracowac
Czytaj więcejJak donosi PAP, wiele zaburzeń psychicznych ma związek z tymi samymi genami - informuje "Science".
Podczas największego z dotychczasowych badań Verneri Anttila z Harvard Medical School oraz jego koledzy przeanalizowali genomy około 865 000 osób – zarówno cierpiących na jedno z 25 zaburzeń neurologicznych, jak i zdrowych, aby sprawdzić, czy pojawią się jakieś zależności między genomem a chorobami.
Dane pochodziły z setek różnych badań genetycznych. Wśród uwzględnionych w badaniu patologii były choroby neurologiczne - jak choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane oraz zaburzenia psychiczne – na przykład depresja czy zespół stresu pourazowego (PTSD). W badaniu uwzględniono także ZT.
Jak się okazało, w wielu chorobach widoczne były zmiany dotyczące tych samych genów – w szczególności dotyczyło to anoreksji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i schizofrenii. Znacznie mniej wspólnych cech wykazywały natomiast choroby neurologiczne, co sugeruje, że każda z nich ma odmienną przyczynę.
Od dawna wiadomo, że choroby psychiczne mogą występować w rodzinie, jak jednak wynika z badania, te same predyspozycje genetyczne mogą się manifestować w różny sposób i prowadzić do odmiennych patologii. Innymi słowy, te same grupy genów mogą sprzyjać różnym zaburzeniom. Nie jest jednak jasne, czy większej roli nie odgrywają geny, które nie są wspólne dla wielu schorzeń. Znaczenie mogą mieć także czynniki środowiskowe.
Żródło i więcej informacji:
https://wiadomosci.onet.pl/nauka/wiele-zaburzen-psychicznych-ma-zwiazek-z-tymi-samymi-genami/sx34cqy
http://science.sciencemag.org/content/360/6395/eaap8757
https://pdfs.semanticscholar.org/1bc4/e28a2ad875435f77a3e7d28280b1cf45e81d.pdf
Czytaj więcej
Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a,
Informujemy, że w dn.
20.06.2018 r. o godz. 17.00, w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Szpitalnej 5/5 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a, na którym zostaną zatwierdzone sprawozdania za 2017 r
Czytaj więcejW pierwszym odcinku nowej serii programu TLC Dr Christian i wstydliwe choroby poruszony został temat zespołu Tourette'a. Po poradę do lekarza zgłosiła się Kate, cierpiąca na zespół Tourette'a.
Zapraszamy do obejrzenia. Emisja odcinka: 7 czerwca br.
https://www.tlcpolska.pl/programy/dr-christian-i-wstydliwe-choroby
Czytaj więcej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizuje pilotażowy program "Aktywny Samorząd". Program umożliwia osobom niepełnosprawnym uzyskanie pomocy w
w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji.Czytaj więcej29 marca 2018 w programie Dzień Dobry TVN był poruszany temat zespołu Tourette'a. Wśród zaproszonych gości wystąpił pan prof. Piotr Janik.
Zapraszamy do obejrzenia.
https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/zespol-tourette-a-u-dzieci-choroba-z-ktorej-sie-wyrasta,256328.html
Czytaj więcejInformujemy, że w okresie ferii nie będą się odbywały dyżury w siedzibie stowarzyszenia. Prosimy o kontakt mailowy. Za utrudniania przepraszamy.
Czytaj więcejInformujemy, że w dniu 06.12.2017r dyżur nie odbędzie się.
Prosimy o kontakt mailowy.
Za utrudnienia przepraszamy.
Czytaj więcej