Mam Tourette'a i mi z tym dobrze

Mam Tourette'a i mi z tym dobrze
28 września 2014 roku w internetowym programie "Fakty online" w TVN ukazał się materiał poświęcony Bartkowi Wojtkowskiemu, który opowiada o swoim zmaganiach z Zespołem Tourette'a, o swoich pasjach i projekcie Tourette de Pologne. Głos zabiera również przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a Maciej Soborczyk.

- Policjanci do mnie podjechali, zapytali czemu tak robię. Powiedziałem, że jestem chory na zespół Tourette’a. Oni powiedzieli, że mogą mnie wyleczyć – opowiada Bartek Wojtkowski. Na zespół Tourette’a chłopak cierpi od czasu, gdy w wieku 12 lat przeszedł atak sepsy. Mimowolne drgawki, tiki ruchowe i wokalne – często przybierające postać przekleństw i okrzyków – to najczęstsze objawy tej choroby, na które wiele nieświadomych osób reaguje oburzeniem. Po incydencie z policjantami Bartek postanowił zacząć uświadamiać ludziom, dlaczego zachowuje się w taki sposób. Tak uruchomił projekt „Mam tourette'a i mi z tym dobrze”, dzięki któremu dziś mówi, że „dziękuje Bogu” za tę chorobę. O szczegółach w materiale Katarzyny Sosulskiej. 
Program pod adresem:

Dodaj komentarz

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG