Syndrom Tourette'a - rzadko rozpoznawane zaburzenie

Syndrom Tourette'a jest zaburzeniem neurologicznym objawiającym się tikami motorycznymi lub wokalnymi o różnym nasileniu, które utrudniają prowadzenie normalnego trybu życia i często powodują odrzucenie osoby chorej przez rówieśników, sąsiadów, nauczycieli, a nawet przypadkowych obserwatorów.

Syndrom Tourette'a (Tourette Syndrom - TS) ujawnia się przeważnie między 2. a 15. rokiem życia, jest to zaburzenie chroniczne i trwające często całe życie. W Polsce TS jest rzadko właściwie diagnozowany. Życie osoby dotkniętej tym zaburzeniem, a także jej rodziny - może stać się koszmarem, jeśli choroba nie jest właściwie rozpoznawana i leczona.

Przyczyny i objawy

Syndrom Tourette'a jest zaburzeniem neurologicznym, którego przyczyna nie jest jeszcze dokładnie poznana. Coraz więcej dowodów przemawia za tym, że zaburzenie to wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem neuroprze-kaźników w mózgu: na pewno dopami-ny i seroloniny, być może inne neuro-przekaźniki również wywierają pewien wpływ. Schorzenie ma podłoże genetyczne, cztery razy częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Najczęściej spotykany, pierwszy objaw syndromu Tourette'a to tik twarzy polegający na gwałtownym mruganiu oczami lub wykrzywianiu ust. Występującymi w późniejszym okresie charakterystycznymi przejawami zaburzenia są inne niezależnie od woli ruchy - drgnięcia głowy, drgnięcia kolan, drganie lub "szarpanie" tułowiem, ramionami, nogami i inne ruchy ciała. Wyrazem TS są także niekontrolowane odgłosy -chrząkanie, parskanie, pociąganie nosem, odchrząkiwanie, kaszel itp.. U niektórych osób można zauważyć również niezależne od ich woli przeklinanie. Jednak nieprzyzwoity język (coprolalia) nie jest typowym objawem TS. Przeklinanie i ubliżanie występuje u mniej niż 15% chorych.

Określenie "mimowolne tiki" odnoszące się do syndromu Tourette'a jest czasami mylące, ponieważ wiadomo, że większość osób z TS ma nad nimi pewną kontrolę. Kontrolowanie odruchów w okresie trwającym (jednorazowo) od kilku sekund do kilku godzin może jednak tylko opóźnić silniejszy wybuch objawów choroby. Typowe jest nasilenie tików w wyniku napięcia lub stresu, a zmniejszenie ich w czasie relaksu lub koncentrowania się na absorbującym zajęciu.

Wiele osób z TS demonstruje jeszcze inne zachowania związane z chorobą, obsesje (powtarzające się przykre myśli), zachowania przymusowe lub rytualne, np. dotykanie przedmiotów jedną i drugą ręką, bezustanne sprawdzanie, czy gaz jest wyłączony itp. Czasami u osób z syndromem Tourette'a występują także zaburzenia koncentracji, problemy z nauką, trudności w kontrolowaniu odruchów, zaburzenia snu.

Wczesna diagnoza

Diagnozę syndromu Tourette'a można postawić, obserwując objawy i opisując przebieg ich powstawania. Wczesne rozpoczęcie leczenia jest w przypadku tego zaburzenia bardzo istotne szczególnie wtedy, gdy choroba powoduje odrzucenie przez rówieśników, nauczycieli, a nawet przypadkowych obserwatorów. Dziecko może być przestraszone, wyłączone z zajęć i odsunięte od normalnych kontaktów z ludźmi. Te trudności zwykle nasilają się w okresie dorastania. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia mogą zapobiec psychicznemu okaleczeniu, poza tym leki pozwalają na kontrolowanie wielu objawów.
Syndrom Tourette'a nie jest jeszcze uleczalny. Jednak zazwyczaj u osób ok. 20. r. ż. następuje znacząca poprawa stanu zdrowia. Warto także dodać, że TS nie upośledza inteligencji i nie wpływa na długość życia.

Stowarzyszenie

We wrześniu 1997 roku w Warszawie powstało Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a. Można tam uzyskać informacje dotyczące choroby - objawów, leczenia, najnowszych badań związanych z TS. Osoby potrzebujące pomocy mogą nawiązać łatwy kontakt z warszawskimi lekarzami specjalizującymi się w leczeniu schorzenia. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette'a zajmują się także działaniami edukacyjnymi przeprowadzanymi w szkołach czy towarzystwach pediatrycznych. Jednak ich podstawowym zadaniem jest udzielanie wsparcia osobom chorym i ich rodzinom.

oprac. Iwona Kołakowska

Dodaj komentarz

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


24 - 24 września 2021

Akademia Tourette'a zaprasza na rozmowę z Aleksandrą Grabowską


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG