Wskazówki dla policji

Prof. A. J. Lees
(konsultant neurolog, Queen Square, Londyn)

Miejmy nadzieję, że dzięki szerszemu zrozumieniu, na czym polega Zespół Tourette’a, policja może pomóc ograniczyć ilość niepotrzebnych zatrzymań. Zanim oskarży się taką osobę, o konsultację powinien być poproszony oficer medyczny. Ponieważ jednak nie wszyscy lekarze policyjni są zaznajomieni z tym zaburzeniem, można szukać pomocy w Stowarzyszeniu Syndrom Tourette’a.

Zespół Tourette’a jest dziedzicznym zaburzeniem działania przekaźników chemicznych w mózgu. W niewyjaśniony sposób dotyka on 4 razy częściej chłopców i mężczyzn niż dziewczynki i kobiety. Prowadzi do wykonywania gwałtownych ruchów mięśni ciała, zwłaszcza twarzy, głowy i szyi, oraz do wydawania niewłaściwych, niekontrolowanych dźwięków takich jak: chrząkanie, pokrzykiwanie, czy skowytanie. Powyższe zachowania noszą nazwę tików.
Niektóre osoby z Zespołem Tourette’a przeklinają i wypowiadają nieprzyzwoite słowa w społecznie nieodpowiednich okolicznościach. Wykonywanie zarówno ruchów, jak i odgłosów może być kontrolowane i tłumione przez krótki okres czasu, ale za cenę wzrastającego poczucia wewnętrznego niepokoju i napięcia. Prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii powyższe stany przejawia 30 000 osób.
Często występują także złożone tiki ruchowe, takie jak: podskakiwanie, wykonywanie piruetów i dotykanie. Niektóre osoby z Zespołem Tourette’a odczuwają przymus ranienia siebie poprzez uderzanie o coś głową lub ciałem. Inne zaś wykonują niewłaściwe, powtarzające się rytuały lub okazują publicznie niestosowne, agresywne lub jawnie seksualne gesty.
Zdarza się, że zachowanie osoby z zespołem Tourette’a jest tak dziwne, że błędnie ocenia się ją jako będącą pod wpływem narkotyków, alkoholu bądź też zaburzoną psychicznie. Na ulicy takie osoby są często omijane, ale w miejscach publicznych mogą być oskarżone o zakłócanie porządku publicznego.

W jaki sposób zespół Tourette’a może powodować problemy z prawem?

Znaczna część ludzi dotkniętych Zespołem Tourette’a to kompetentni, przestrzegający prawa obywatele. Co więcej, częstotliwość występowania u nich poważnych zachowań kryminalnych jest taka sama jak w populacji ogólnej.
Niemniej jednak, u niewielkiej liczby osób z Zespołem Tourette’a występują impulsywne, niekontrolowane, destruktywne impulsy, które stanowią część zaburzenia. To może prowadzić u nich do trudnych do zrozumienia, bezsensownych aktów zniszczeń lub- co występuje znacznie rzadziej- do fizycznych napaści na innych, najczęściej bliskich krewnych lub przyjaciół. Te zachowania, będące często wynikiem przemożnych myśli obsesyjnych, są powiązane z próbami przeciwstawienia się destruktywnym impulsom. Zachowanie takie ma na celu wyłącznie przyniesienie ulgi od wewnętrznego napięcia. Pomimo, że zachowania takie mogą wydawać się dziwaczne, osoby z zespołem Tourette’a nie są zaburzone psychicznie, i stanowią poważne wyzwanie dla systemu sprawiedliwości.

Jak powinna postąpić policja, jeśli osoba przyznaje, że cierpi na zespół Tourette’a?

Miejmy nadzieję, że dzięki szerszemu zrozumieniu, na czym polega Zespół Tourette’a, policja może pomóc ograniczyć ilość niepotrzebnych zatrzymań. Zanim oskarży się taką osobę, o konsultację powinien być poproszony oficer medyczny. Ponieważ jednak nie wszyscy lekarze policyjni są zaznajomieni z tym zaburzeniem, można szukać pomocy w Stowarzyszeniu Zespół Tourette’a.
Stowarzyszenie zaleca również, aby osoby, które cierpią na to zaburzenie, nosiły przy sobie dokument wyjaśniający, na czym ono polega.
Stowarzyszenie chętnie dowie się o wszelkich sytuacjach kryminalnych, które miały miejsce w związku z Zespołem Torette’a.

(tłum. Aleksandra Otręba)

Dodaj komentarz

Nasza Misja

Stowarzyszenie wspiera osoby cierpiące na Syndrom Tourette’a i ich rodziny poprzez ułatwianie wzajemnych kontaktów oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o naturze tego schorzenia i możliwościach terapii.

Dla realizacji tych celów stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną i wydawniczą oraz współpracuje ze specjalistami i instytucjami działającymi w sferze edukacji, opieki zdrowotnej i badań naukowych.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


6 listopada 2020 - 31 października 2022

Akademia Tourette'a


Filmy edukacyjno-informacyjne

Nasza ankieta

Czy osoby dotknięte zespołem Tourette'a są wykluczane społecznie?

TAK - odpowiadam jako osoba z ZT
TAK - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
TAK - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
TAK - odpowiadam jako członek społeczeństwa
NIE - odpowiadam jako osoba z ZT
NIE - odpowiadam jako członek rodziny osoby z ZT
NIE - wykonuję zawód w którym mam kontakt z os. z ZT
NIE - odpowiadam jako członek społeczeństwa

Zobacz wyniki


Organizacja Pożytku Publicznego Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a posiada status
Organizacji Pożytku Publicznego
 
 


 Przekaż 1% podatku

Projekt TIK? TAK!

Z Tourettem po Polsce archiwum

Tourette de Pologne - Archiwum

Tourette

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

Nazwa zaburzenia pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa i neuropsychiatry Gillesa de la Tourette’a, który w roku 1885 w czasie swojej pracy w szpitalu Salpetriere w Paryżu opisał dziewięć przypadków tego zespołu.

Stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

22 828 91 28 wew. 143

tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a | Created by WebProjekt
Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Serwis stosuje pliki cookies w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania Serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce Prywatności.

BLOG